NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU NÁVRHÁŘE INTERIÉRU?
Pokud jste se rozhodli, že svůj interiér svěříte do rukou profesionálního návrháře interiérů, tak asi tápete, podle čeho vybrat toho správného. Možná už zkušenost s bytovým architektem máte, ale nedopadla zrovna dobře. V mém článku najdete odpovědi, na co se zaměřit, abyste příště vybrali správně.
Styl
Každý člověk, ať už je to profesionální návrhář interiérů nebo klient, který s designem nemá nic společného, preferuje nějaký konkrétní styl bydlení. Jen vy víte, v jakém duchu by se měl váš domov nést, abyste se tam cítil příjemně a rádi se domů vraceli. Proto se zaměřte na designéra, jehož práce se vám líbí a styl je vašemu srdci blízký. Pokud se vám například líbí interiéry moderní v minimalistickém stylu, tak si také vyberte designéra, který takové interiéry navrhuje. Spolupráce s designérem, jehož styl vám úplně nesedí není dobrý začátek.
Služby
Chcete pouze návrh a realizaci si zařídíte sami? Nebo chcete změnit dispozice bytu a budou nutné stavební úpravy? Chcete zachovat stávající zařízení a jen interiér oživit redesignem? Nebo prodáváte nemovitost a chcete ji naaranžovat pro lahodící oko kupujícího tzv. home staging? A nebo chcete návrh, a zároveň i realizaci interiéru od A do Z tzv. na klíč připravenou rovnou k nastěhování?
To je výčet jen některých služeb, které poskytují různí designéři. Zaměřte se na takového designéra, který poskytuje služby, které vy opravdu chcete, potřebujete a využijete. Občas se setkávám s tím, že klient obdržel od designéra hezký návrh, a to je vše. Toto opravdu nestačí! Pak si totiž nevíte rady s dekory, variantami, rozměry atd. Zhotovitel je pak nucen improvizovat, a to není dobré řešení. Protože vy budete v interiéru žít a trávit svůj čas. Vy byste měli být maximálně spokojeni s výsledkem. Mnohdy si ale klient neumí na začátku spolupráce představit, co vše bude potřeba nebo co vše může designér nabídnout. Pak jsou klienti zklamaní a hledají radu jinde. Většinou na různých diskuzních fórech nebo skupinách na sociálních sítích. Když pak tyto „dobré“ rady čtu, jsem z toho smutná. Ujasněte si, co vše bude potřeba v souvislosti s vaším novým bydlením navrhnout a nechte si poradit od designéra, který tyto služby zabezpečuje a má zkušenosti.
Reference
Pokud má návrhář interiérů na svém webu nebo jinde na síti dostupné reference, tak je dobré si je pročíst. Hned si uděláte obrázek, jaká spolupráce s designérem asi bude. Reference dávají dobrou zpětnou vazbu a vám představu, jak byli předcházející klienti se službami návrháře spokojeni. Popřípadě se můžete poptat u svých známých, zda někdy s interiérovým návrhářem spolupracovali a oslovit designéra na jejich doporučení. Ale i v takovém případě bych si prověřila práci designéra na jeho webu nebo jinde na sociálních sítích a načerpala informace pro případnou schůzku.
Ukázky práce
Chcete vědět, jak by mohl vypadat váš budoucí interiér? To vám napoví realizované projekty. Může se stát, že si klient nepřeje, aby byl jeho domov focen, nebo designér fotit realizované projekty nestíhá. Designér by ale měl mít pro svou prezentaci, alespoň několik realizací nafocených. Na druhou stranu realizace projektu trvá od několika měsíců po roky, záleží na rozsahu. Proto pokud designér nemá k vidění ukázky realizací, poslouží i vizualizace.
Výstup
Měli byste dopředu vědět, jaký výstup od svého bytového architekta dostanete, v jaké formě a za jak dlouho. Kolik úprav je v ceně a co všechno budou podklady obsahovat. Důležité je, abyste vy z podkladů poznali, jak bude váš budoucí domov vypadat. Pokud vám designér pomáhá i s realizací, a sám komunikuje se zhotoviteli, výstup pro stavební úpravy, elektroinstalaci či truhláře už sám předá a vykomunikuje s jednotlivými dodavateli. Pokud si dodavatele prací vybíráte sami, pak by vám měl designér předat přehledné podklady pro tato řemesla.
Jak si sednete po lidské stránce
A v poslední řadě bych ráda upozornila, že práce s bytovým architektem je také z velké části o vzájemné komunikaci. Když si s designérem sednete lidsky a jste naladění na stejnou notu, tak máte na půl vyhráno. Správný designér by se měl umět vcítit do klienta a odhadnout jeho skryté a nevyřčené touhy a požadavky na jeho domov. Tak trochu číst mezi řádky, být všímavý, naslouchat a tvořit interiér pro vás, klienta. Držet vás nad vodou a ulehčit vám práci při rozhodování, kterou variantu zvolit. Říct vám pro a proti u jednotlivých řešení, když tápete a podpořit vás. Nový domov si netvoříme každý měsíc a pro někoho je to bydlení na celý život. S tímto ohledem pracuji se svými klienty. S vědomím, že pro ně navrhuji ten nejlepší a nejkrásnější domov, který předčí i jejich nejlepší představy.